Bit Nasıl Bulaşır Kurtulma Yöntemleri

Bit Nasıl Bulaşır?

Bitler genellikle hayvanlar ya da insanlar üzerinden başka insanların üzerine geçerler. En sık bitlenmenin görüldüğü topluluk çocuklardır. Özellikle sokak hayvanları ile çok fazla haşır neşir olan çocuklara bit ya da bitler bulaşır. Bit bulaşan çocuk ya da çocuklar, park ve okul gibi sosyal alanlara gidip diğer çocuklar ile vakit geçirirler. Böylece bit diğer çocuklara da bulaşmış olur ve buradan yetişkinlere geçer. Türkiye’de ailelerin büyük kısmında bit, çocuklar tarafından taşınır ve yetişkinlere bulaştırılır. Ayrıca sahipsiz ve gerekli ilaçlamaların yapılmadığı hayvanlar ile sık sık vakit geçiren yetişkinlere de doğrudan bit bulaşabilir.

Bit Türleri Nelerdir?

Bitlerin yüzlerce farklı türü bulunur. İnsanlara geçebilen türler ise vücut biti, kasık biti ve kafa biti olarak sınıflandırılır. Tabii ki türlerine göre bitlerin bulaşma şekli değişiklik gösterir.

Kasık Biti:4 milimetreye kadar boyuta sahip olan bit türüdür. Genellikle cinsel ilişki sonrasında bir insandan başka bir insana geçer. Kasık bitleri, genital bölge ve anüs gibi alanlarda gözlemlenir.
Kafa biti: Genellikle saç biti olarak geçer ve çok sık görülür. Genellikle hayvanlardan, insanlardan ya da ortak kullanılan eşyalarla kontrolsüz temas gibi nedenlerle bit bulaşır.
Vücut Biti: Kalabalık ve hijyenik olmayan ortamlardan kapılan bir bit türüdür. Genellikle kıyafetlerde yaşayıp beslenmek için insan vücudu ile temas kurarlar. Kısacası aslen insan vücudu dışında yaşarlar. Vücut bitlerine, bel ve koltuk altı gibi bölgelere yakın giyeceklerin üzerinde sık rastlanılır.

Bit Nasıl Bulaşır?
Bit Nasıl Bulaşır?

Bit Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Bitlerin bulaştığını insanlar genellikle kaşıntı ile anlarlar. Genellikle insan vücudunda kafada bulunan bitler, kulak çevresinde ve ense kısmında yer alan saçlı bölgede şiddetli kaşıntıya neden olurlar. Ancak durumun dikkate alınmaması ve zararlılardan arınılmaması durumunda hızlı bir yayılma gözlenir. Saçların arasında yer alan bitler ortalama 10 adet larva yani sirke bırakır ve tekrar yavrulama gerçekleşir. Kısacası dikkat edilmediği zaman tüm kafayı kaplayabilecek kadar çok bit oluşabilir. Bu nedenle kafa derisinde ve özellikle de ense ya da kulak çevresinde şiddetli kaşıntı uzun süre devam ettiği zaman en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Bitten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Bitlerden korunmak için alabileceğiniz birçok farklı önlem bulunur. Bitler, sık görülmese bile cansız varlıkların üzerinden insana geçebilir. Ancak çoğunlukla insanlar ya da hayvanlar üzerinden insanlara geçmektedir. Bu neden çok kalabalık ve hijyenik olmayan ortamlara girildiği zaman dikkatli olunması gerekir. Ayrıca giyeceklerin sıcak suda yıkanması ve ütülenmeleri önerilir.

Çocuklar Bitten Nasıl Korunur?

Çocukların ebeveyn denetimi olmadan hayvanlara yaklaşması hem can güvenliği hem de bit gibi parazitler nedeniyle tehlikelidir. Bu nedenle ailelerin çocukları sahipsiz hayvanlar konusunda uyarması gerekir. Bir diğer konu ise okul ve park gibi sosyal alanlardan kapılan bitlerdir. Buradan kapılan biti engellemek tam olarak mümkün değildir. Bu nedenle şüpheli durumlarla karşılaşıldığı zaman çocukların saç derisi kontrol edilmelidir. Bitlerin bulaşması durumunda saç gibi yuvalandıkları alanlarla çok fazla temas kurmadan doğrudan sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

Bit Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Bitler özellikle kan yolu ile bulaşan hastalıklara neden olabildikleri için oldukça tehlikelidir. Bundan yüzlerce yıl önce yapılan savaşlarda birçok askerin ölümüne neden oldukları söylenmektedir. Ancak günümüzde bitlerin taşıdıkları hastalıklar çok sık sağlık sorununa neden olmaz. Öte yandan bitlerin yarattığı en büyük sağlık problemi psikolojik sorunlardır. Özellikle çocuklar bit kaptıktan sonra bir daha hayvanlara yaklaşmamayı tercih edebilir.

Bitten Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Yaşını almış bir kişiye “Bit nasıl temizlenir?” diye sorulduğu zaman, büyük ihtimalle bit ilacından önce elma sirkesi ve zeytinyağı gibi yöntemleri önerir. Bu yöntemler genellikle işe yaramaktadır. Ancak özellikle çocuklar ve hassas ciltli kişilerin bit ilaçlarını kullanması gerektiği doktorlar tarafından önerilmektedir. Bit ilacı gibi kimyasallar saça ve saç derisine uygulandıktan sonra genellikle yarım saat içerisinde tüm bit ve sirkeleri yok eder. Bit tarağı denen ve oldukça ince ağzı olan taraklarla bu işlem sırasında sık sık tarama yapılması ve bitlerin ayıklanması gerekir. Bitler sıvılar ile yakın temas kurdukları anda kısa süreliğine hareketsiz kalırlar. Bu nedenle temizlik sırasında sıvılardan mümkün olduğu kadar çok yararlanmak gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir