Gribe Karşı Nasıl Korunulur

Sonbahar ile beraber grip rahatsızlığı artmaya başladı. Özellikle bu durum bağışıklığı zayıf olan kişileri daha hızlı etkiler. Peki vücudun direncini gribe karşı nasıl koruruz?

İşte gribe karşı etkili olan besinler…

ISPANAK

Ispanak

Sonbahar-kış aylarında sıklıkla tüketilen ıspanak içerdiği E vitamini sayesinde enfeksiyon hücrelerine karşı bağışıklığı güçlendirir. Uzmanlar özellikle mevsim geçişleri esnasında ıspanka çorbasının iki günde bir tüketilmesini tavsiye ediyor.

ADAÇAYI

Adaçayı

Grip enfeksiyonuna yakalnamış hastalar için birebir fayda sayğalayn adaçayı yüksek miktarda uçucu madde barındırır. Bu maddeler boğa ve ağız içinde oluşan iltihaplanmaları engelleyerek gribin daha hafif geçmesini sağlar.

NAR

Nar

Antosiyanın bileşeni sayesinde kanda dolaşan serbest radikallerin sayısını azaltarak vücudun direncini artırır. Bu sayede solunum yolu ile vücuda giren grip enfeksiyonunuda engeller. Uzmanlar narı suyu yerine narın kendisinin gribi önlemede daha etkili olacağını belirtiyor.

KEFİR

Kefir

İçediği laktik asit ile mikroplara karşı vücudun savunmasını artırır. Sindirim sistemindeki deforme hücreleri azaltarak bağırsak florasını dengeler. Böylece vücudu hastalıklara karşı korur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir