Kurban bayramı çocuğa nasıl anlatılmalı

Özellikle de küçük yaşlardaki çocuklara kurban kesiminden bahsederken detaya girmeden üstü kapalı bir şekilde anlatılması gerekir.

Çocuğun gözlerinin önünde kurban kesilmesi sonucunda oluşabilecek bazı negatif etkiler, her çocuğu aynı şekilde etkilemez. Yaşadıkları bölge ve kültür, çocukların kurban kesiminde etkilenmelerinde belirleyici bir unsurdur.

Kırsal alanda geçimini hayvancılıkla geçiren insanların daha öncesinde hayvan kestiğini gören çocuklar, kurban bayramında hayvan kesimini gördüğünde, kentsel alanlarda yaşayan ve eti yalnızca markette gören çocuklar kadar etkilenmezler.

Kurban bayramını güzel bir şekilde anlatın

Okul öncesi çağındaki çocuklarda yaşları gereği soyut düşünme kabiliyeti gelişmemiştir. Gördükleri şeyleri kavrar ve düşünürler. Bu nedenle kurbanda neden hayvan kesildiğinin dini boyutunu kavrayamazlar.

Dolayısıyla küçük yaşlardaki çocuklara ayrıntı vermek yerine, kurban bayramının sosyalliği üzerinde durmak daha yararlı olacaktır.

Bayramda insanların durumu olmayan yakınlarına et ve para yardımında bulunduğunu ve bayramın insanlardaki yardımlaşma duygusunu pekiştirdiği anlatılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir